Et Mekka for fuglenørder
På et højdedrag i det centrale Jönköping og med udsigt over byen og Vättern finder man den gamle stadspark med et lille, særpræget fuglemuseum med en omfattende fuglesamling og ægsamling.Museet, der åbnede i 1915, er indrettet i en smuk teglbygning fra 1914. Store dele af samlingen af udstoppede fugle er fra den tid, fint præsenteret i gamle glasmontre, som hører fortidens museumsformidling til. Her er det genstandene, der er i centrum. Museets samling vises frem i hele sin bredde, og der er ikke meget forklarende tekst. Men er du fugleinteresseret, er det her et Mekka.
Fuglesamlingen omfatter 1450 fugle fordelt på omkring 330 arter. Her er gæs, ænder, kragefugle, rovfugle, småfugle m.fl. De fleste fugle er fra perioden ca. 1880‑1910.
SE OGSÅ
- Oplev tranedans ved Hornborgasjön- Oplev fugletrækket over det sydlige Øland
Foto: © sydsverige.dk
Ægsamlingen består af omring 2.580 fugleæg fordelt på 281 fuglearter. En stor del af æggene er indsamlet omkring Jönköping, men der er også æg fra bl.a. Skåne og Gotland. De fleste æg er skænket til museet i 1943. Samlingens ældste er fem æg af en dværghejre dateret 18. juni 1866. Både fugle og æg kommer fra private samlinger og doneret til Jönköpings kommune, der i dag ejer og driver museet. Fågelmuseet er i dag bygningsminde.
SE OGSÅ
- Oplev fugletrækket over Falsterbo i Skåne- Oplev fugletrækket ved Flommen Naturreservat i Skåne


